Зміст

 • Як облаштувати кухню без вікна так, щоб у неї проникало денне світло
 • Як спланувати штучне освітлення
 • Як створити примусову вентиляцію
 • Як оформити інтер’єр, створити затишок і… зімітувати вікно

Реклама

Квартир з початкової плануванням, в якій кухня не мала б вікна, майже не буває. Зате вона може бути утворена в результаті перепланування. Найчастіше вікном на кухні жертвують в наступних випадках:

 • Якщо необхідно викроїти на кухні нехай маленьку, але ізольовану додаткову кімнатку;
 • Коли потрібно відокремити прохідну кухню від житлової кімнати в квартирі-студії або квартирі вільного планування;
 • Коли кухня переноситься в коридор, а на її місці створюється житлове приміщення;
 • Коли кухню, яка є частиною вітальні, потрібно ізолювати в нішу.

Однак без природного світла і можливості провітрювання на кухні ніяк не обійтися, тим більше, що це заборонено правилами Сніп. У цьому матеріалі ми розглянемо кілька способів облаштувати безоконную кухню законно і так, щоб в ній було максимально комфортно і затишно готувати і їсти. Також у матеріалі ви знайдете 60 відмінних фото-прикладів і дизайн-проектів глухих кухонь.

Як облаштувати кухню без вікна так, щоб у неї проникало денне світло

Отже, правила Сніпа свідчать, що кухня повинна освітлюватися природним світлом. Це означає, що вона може бути відокремлена від кімнати з вікном лише частково.

По суті кухню без вікна можна «легалізувати» тільки за умови, якщо вона за планом БТІ є частиною кімнати/коридору з вікном і ізольована лише некапітальними перегородками.

Давайте розглянемо кілька хитрих способів обгородити безоконную кухню і забезпечити її доступом до світла з суміжного приміщення.

Варіант 1. Скляна перегородка (і)

Всього одна скляна перегородка забезпечить проникнення світла з суміжної кімнати і при цьому створить відчуття ізоляції. Тим більше, що її можна оснастити шторкою, яка при необхідності буде відокремлювати кухню повністю. Це рішення особливо актуально для прохідний кухні або кухні-ніші, облаштованій в холі або у вітальні як показано на фото нижче (гортайте фото праворуч).


Варіант 2. Розсувні двері-перегородки

Розсувні непрозорі двері хороші тим, що дозволяють залишати приміщення як частково відкритим (хоч 24 години на добу), так і закритим.

 • Якщо на кухні проведений газ, то тільки розсувні двері дають шанс (але не гарантію!!!) законно позбавити її вікна. Адже згідно з правилами Сніп, газифіковане приміщення повинно мати і вікна, і двері.

Залежно від своїх потреб, ви можете зробити розсувні двері глухими або повністю/частково прозорими. Так, наприклад, якщо на кухні створена житлова кімната, то її можна відгородити повністю або частково непрозорими, або напівпрозорими дверима.


Якщо на безоконной кухні усамітнення не потрібно, краще зробити двері повністю прозорими (з скла або прозорого полікарбонату) як показано в наступному дизайн-проект кухні в квартирі-студії.


А ось приклад вітражних розсувних дверей.

Варіант 3. Міжкімнатний вікно або фрамуга

Міжкімнатний вікно не тільки відкриє доступ до світла з суміжної кімнати, але і зімітує даний вікно і зробить «глуху» кухню затишніше.

 • Якщо ж кухня об’єднана з житловою кімнатою, то віконце слід створити під самою стелею за типом фрамуги.

Варіант 4. Роздавальне вікно

Роздавальне вікно – непогане рішення для ізольованої кухні-ніші, розташованої у вітальні або на кухні-передпокої, суміжній з житловою кімнатою. До речі, такий отвір дуже зручно обладнати барною стійкою як показано на фото нижче.

Варіант 5. Отвір або портал в стіні

Найпростіший спосіб відокремити кухню без вікна, зберігши доступ до світла і свіжого повітря – створити відкритий отвір, портал або арку в стіні.

У цій кухні-передпокої світло проникає через отвір в житлову кімнату.

Як спланувати штучне освітлення

Як би вправно ви не використовували описані вище прийоми, швидше за все світла на кухні без вікна все одно не вистачатиме. Тому його потрібно компенсувати дефіцит приємним і комфортним штучним освітленням. Ось кілька порад на цю тему:

 • Краще всього використовувати для освітлення безоконной кухні лампи білого спектру, так як вони найбільш наближені до природного світла.
 • Щоб зімітувати розсіяне денне світло на «глухий» кухні, її слід висвітлити рівномірно, тобто декількома маленькими світильниками, а не однієї центральної люстрою. При цьому бажано, щоб вони були приховані. Звичайно, потрібно підсвітити і робочу зону.

 • Додатково можна підсвітити верхні шафи зі скляними фасадами.

Дивіться матеріали по темі:

 • Меблеве освітлення для кухні – від вибору до установки
 • Все про точковому освітленні на кухні
 • Світлодіодне підсвічування для кухні від А до Я
 • Вибір підсвічування під шафи кухні і не тільки
 • Вибираємо ідеальну люстру для вашої кухні

Як створити примусову вентиляцію

Друге умова для успішного створення та узгодження кухні без вікна — це можливість її провітрювання. Адже відсутність вікна на кухні сильно обмежує приплив свіжого та виведення відпрацьованого повітря, видалення зайвої вологості. Такі умови загрожують виникненням цвілі і грибка, погіршенням мікроклімату, а також поширенням кулінарних запахів по всій квартирі під час готування. Щоб цього не відбувалося, на безоконной кухні обов’язково повинен бути присутнім вентиляційний відвід з хорошою тягою, потужна витяжка і спеціальна система припливно-витяжної примусової вентиляції.

Остання може бути реалізована у вигляді аэрогивера (якщо є зовнішня стіна) або додаткового вентканала, проведеного з суміжного приміщення з зовнішньою стіною і захованого під натяжною стелею або в одній з перегородок.

 • Щоб розрахувати оптимальну продуктивність витяжки, помножте площа кімнати на її висоту. Отримане значення помножте на 12 (норма СЕС оптимального повітрообміну). Потім отримане число помножте на 1,5 (коефіцієнт для електричної плити). До підсумковому значенню бажано додати по 10% за кожен метр від витяжки до вентканала, за кожен вигин повітропроводу, а також на резерв на випадок виведення запаху пригорілої або сильно пахне їжі.
 • Майте на увазі, що кондиціонер та вентилятор не замінять вікно, адже вони лише проганяють кімнатне повітря. Зате у поєднанні з якою-небудь системою примусової вентиляції вони допоможуть створити максимально комфортні умови на глухий кухні.
 • В суміжних приміщеннях вікна повинні мати вентиляційні клапани (це особливо важливо для вікон і склопакетів). Якщо кухня розташована в коридорі, то вхідні двері в передпокої бажано не утеплювати. Також бажано, щоб кухонні двері міжкімнатні (якщо вона все-таки є) не закривалася наглухо, а мала мікрощілини.
 • Приміщення з вікном, суміжне з безоконной кухнею, потрібно провітрювати як можна частіше. Також важливо стежити за рівнем вологості в обох кімнатах і не допускати ніяких потопів і протечек.

Як оформити інтер’єр, створити затишок і… зімітувати вікно

Щоб кухня без вікна не нагадувала темний комору, її дизайн потрібно спланувати особливо ретельно. По-перше, важливо оформити інтер’єр переважно у світлих тонах, а краще всього в білому кольорі, адже саме він має властивість відбивати і примножувати світло в приміщенні. Крім того, білі стіни та/або фасади гарнітура здатні візуально збільшити маленький простір.

Порада друга: розбавте інтер’єр жовтими або оранжевими акцентами, тим самим заповнить дефіцит сонячних променів. Наприклад, «замінником сонця» може стати фартух, фіранка скляної перегородки або просто картина на стіні.

А от темні кольори в дизайні кухні без вікна слід використовувати по мінімуму, так як вони поглинають світло і візуально зменшують простір. Втім, у невеликій кількості заради створення ефектних контрастів вони цілком припустимі.

Щоб уникнути відчуття бункера і привнести в інтер’єр глухий кухні затишок, вельми бажано створити фальш-вікно на стелі або стіні, скажімо, над мийкою чи обіднім столом. Ось кілька ідей, як його створити:

 • За допомогою фотошпалер або цифровий фрески з перспективним зображенням міської вулички, красивого пейзажу, лісової стежки або пляжу.

Дивіться матеріал: Фотошпалери для кухні – прийоми та ідеї оформлення

 • З допомогою намальованого віконця (див. фото).

 • За допомогою великої картини в рамі.

 • За допомогою дзеркала в рамі (можливо, в «віконної»).

 • За допомогою вікна з прихованою світлодіодним підсвічуванням.
 • За допомогою декорування однієї стіни фіранкою, щоб здавалося, що вікна на кухні є, просто вони зашторені.
 • За допомогою створення фальш-вікна з цієї віконної рами, малюнка, що імітує вид на двір або місто, а також штори і підвіконня з квітами. Приклад такого деко-прийому представлений на фото нижче.

До речі, «віконце» може бути вітражним як показано на цьому фото.

І нарешті, останній дизайн-порада для кухні без вікна. Щоб компенсувати недолік світла і привнести в інтер’єр відчуття легкості, зробіть ставку на достаток блискучих і глянсових поверхонь. Так, наприклад, фасади гарнітура можуть прикрашати скляні вставки, фартух – скинали або глянсова мозаїка, а стіни – настінні дзеркала.

(Оцініть матеріал! Вже проголосувало:19 середня оцінка: 5,00 з 5)